Hoppa till sidans innehåll

Vinnare genom åren


Här har vi samlat alla vinnare och resultat för Gotland Enduro Championship sedan starten 2009. 

2020 - 2019 - 2018 - 2017 - 2016 - 2015 - 2014 - ... - 2010 - 2009

2020

Elias, Senior 2020
Foto: @JPLPHOTO

Deltävling 4

Senior: Elias Samuelsson

Junior: Martin Hansson

Dam: Malin Nygren

El: Anders Jakobsson

Ungdom E0: Milton Mattsson

Ungdom E1: Albin Werkander

Motionsklasser / Resultatlistor

Deltävling 5

Senior: Mats Åkerblom

Junior: Pelle Tell

Dam: Malin Nygren

El: Anders Jakobsson

Ungdom E0: Axel Lagerström

Ungdom E1: Albin Werkander

Motionsklasser / Resultatlistor

2019

Mats Åkerblom, Totalsegrare 2019

Totalsegrare

Mats Åkerblom

Segrare per klass

Senior: Mats Åkerblom

Junior: Martin Hansson

Dam: Malin Nygren

Ungdom E0: Albin Werkander

Ungdom E1: Izak Söderstrand

Motion 15-29: Tom Dahlström

Motion 30-39: Fredrik Dratzén

Motion 40-49: Thony Dahlström

Motion 50-59: Roger Jakobsson

Motion 60-: Bengt-Göran Nygren

El: Anders Jakobsson

Militär: Erik Lindblom

Cupsammanställning 2019 (PDF)

2018

Robert Kvarnström, Totalsegrare 2018

Totalsegrare

Robert Kvarnström

Segrare per klass

Senior: Robert Kvarnström

Junior: Martin Hansson

Dam: Gabriella Samuelsson

Ungdom E0: Izak Söderstrand

Ungdom E1: Jonathan Hansson

Motion -39: Jacob Pontén

Motion 40-: Thony Dahlström

El: Anders Jakobsson

Cupsammanställning 2018 (PDF)

2017

Martin Hansson, Totalsegrare 2017
Foto: @JPLPHOTO

Totalsegrare

Martin Hansson

Segrare per klass

Senior: Björn Åkerblom

Junior: Martin Hansson

Dam: Lina Samuelsson

Ungdom E0: Izak Söderstrand

Ungdom E1: Jonathan Hansson

Motion -39: Adrian Medbom

Motion 40- : Thomas Hansson

Cupsammanställning 2017 (PDF)

 

2016

Totalsegrare

Magnus Andersson

Segrare per klass

Senior: Magnus Andersson

Junior: Martin Hansson

Dam: Ida Eriksson

Ungdom E0: Jonathan Hansson

Ungdom E1: Niclas Dahlström

Motion -39: Daniel Bengtsson

Motion 40- : Thomas Pettersson

Cupsammanställning 2016 (PDF)

2015

Deltävling 1

Bredd: Mats Åkerblom

Motion: Joel Larsson

Ungdom: Niclas Dahlström

Deltävling 2

Bredd: Mats Åkerblom

Motion: Noel Nysell

Dam: Ida Eriksson

Ungdom: Fabian Nordin

Deltävling 3

Bredd: Magnus Andersson

Motion: Jonas Malmqvist

Dam: Ida Eriksson

Ungdom: Niclas Dahlström

Deltävling 4

Bredd: Björn Åkerblom

Motion: Thomas Pettersson

Dam: Ida Eriksson

Ungdom: Niclas Dahlström

Deltävling 5

Bredd: Björn Åkerblom

Motion: Noel Nysell

Ungdom: Jonath Hansson

2014

Totalsegrare

Björn Åkerblom

Segrare per klass

Bredd: Björn Åkerblom

Dam: Ida Eriksson

Ungdom: Linus Dahlström 

Motion: Robert Lindvall

 

2010

Totalsegrare

Magnus Andersson / Björn Åkerblom (delad vinst)

Deltävlingar

Deltväling 4: Magnus Andersson

Deltävling 3: Björn Åkerblom

Deltävling 2: Björn Åkerblom

Deltävling 1: Magnus Andersson

https://speedhive.mylaps.com/Championships/12363

 

2009

Totalsegrare

Johan Funck

Deltävlingar

Deltävling 7: Björn Åkerblom

Deltävling 6: Mats Åkerblom

Deltävling 5: Björn Åkerblom

Deltväling 4: Johan Funck

Deltävling 3: Björn Åkerblom

Deltävling 2: Johan Funck

Deltävling 1: Johan Funck

https://speedhive.mylaps.com/Championships/5925

Uppdaterad: 24 JAN 2020 23:22 Skribent: Reine Olofsson
Epost: Adressen Gömd

Postadress:
Gotland Enduro Cross MS - Motorcykel och Snöskoter
Reine Olofsson, Hejdeby Suderbys 240B
62176 Visby

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info